Providing you the best range of pure soft silk sarees, handloom soft silk sarees, antique jari semi soft silk, kanchipuram soft silk saree, south soft silk and semi soft silk sarees with effective & timely delivery.
₹ 6500 / Piece Get Latest Price
| Fabric Type | Soft Silk |
| Saree Style | Traditional |
| Pattern | Handloom |
| Work | Woven |
| Fabric | Pure Soft Silk |
| Occasion | Wedding Wear, Party Wear, Festive Wear |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Blouse | Unstitched |
| Blouse Type | Unstitched |
| Zari Type | Silver Zari |
| Border & Pallu | Contrast Border |
| Design | Floral |
| Border Type | Contrast Border |
| Weave Type | Handloom |
| Wash Care | Dry Clean Only |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 5800 / Piece Get Latest Price
| Saree Type | SOFT SILK |
| Fabric | Pure Silk |
| Weave Type | Handloom |
| Occasion | SUITS TO ALL OCCASION |
| Work | Weaving Work |
| Pattern | Butti |
| Brand | V Muthuswamy Silks |
| Border Type | Plain Border |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Wash Care | Dry clean |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
Soft Silk Sarees Are Carrying Auspicious Memories And Happiest Moments In Our Life.We Are Happy To Sell Online.Silk Sarees Are Not Only Related To Our Body,Related To Our Soul And Ethnic Memories In Our Invisible Mind.We Can Proudly Verbalize,Sirumugai V Muthuswamy Silks Have Sarees Starting Ranges From Rs 600 To Rs 1,00,000.We Are Keeping All Pattern Silk Sarees With Infininity Numbers Of Colors Collections.V Muthuswamy Silks Is Direct Manufacturer To End User,So That You Can Guess Easily Our Price Ranges.
*SILK MARK CERTIFIED*
₹ 1200 / Piece Get Latest Price
| Fabric Type | Art Silk |
| Saree Style | Banarasi |
| Pattern | Zari Woven |
| Work | Zari Woven |
| Occasion | Party Wear |
| Fabric | Art Silk |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Blouse Type | Unstitched |
| Blouse | Unstitched |
| Zari Type | Copper Zari |
| Border & Pallu | Contrast Border |
| Design | Floral |
| Border Type | Zari Border |
| Wash Care | Hand Wash |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 2850 / Piece Get Latest Price
| Saree Style | Kanjivaram |
| Work | Zari Woven |
| Fabric | Pure Soft Silk |
| Occasion | Festive Wear, Wedding Wear, Traditional Wear |
| Blouse | Running Blouse Piece |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
₹ 2850 / Piece Get Latest Price
| Saree Style | Kanjivaram |
| Work | Zari Woven |
| Fabric | Pure Soft Silk |
| Occasion | Wedding Wear, Festive Wear |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Border & Pallu | Contrast Border |
₹ 2850 / Piece Get Latest Price
| Saree Style | Kanjivaram |
| Work | Printed, Zari Woven |
| Fabric | Pure Soft Silk |
| Occasion | Traditional Wear, Wedding Wear, Festive Wear |
| Blouse | Running Blouse Piece |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Border & Pallu | Zari Border, Contrast Border |
| Weave Type | Handloom |
M.vimalraj (Proprietor)
V.Muthuswamy Silks
Whatsapp-99521 00000. Mahalakshmi Theatre Road., Sirumugaipudur, Mettupalayam Taluka.
Coimbatore - 641302, Tamil Nadu, India