Sarees Are Expressing Yourself Not To Impress Others.You Can Express Simple Enthu In Sirumugai V Muthuswamy Silks Pure Cotton Sarees.“Never Use The Word “Cheap”. Today Everybody Can Look Chic In Inexpensive Clothes (The Rich Buy Them Too). There Is Good Clothing Design On Every Level Today. You Can Be The Chicest Thing In The World In A Cheapest Silk Sarees — It’s Up To You.”
₹ 1350 / Piece Get Latest Price
| Fabric Type | Soft Silk |
| Pattern | BUTTI |
| Set Content | With blouse piece |
| Occasion | Festive Wear |
| Blouse Type | Unstitched |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Traditional Name | Kancheepuram Silk |
| Zari Type | Copper Zari |
| Design | Butti |
| Border Type | Contrast Border |
| Wash Care | Hand Wash |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1500 / Piece Get Latest Price
| Saree Type | Semi Silk |
| Zari Type | Gold Zari |
| Pattern | powerloom |
| Work | Brocade |
| Weaving Type | Powerloom |
| Blouse Type | Unstitched |
| Occasion | Wedding Wear |
| Saree Length | 6.3 m |
| Blouse Piece | Unstitched |
| Wash Care | Hand Wash |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 700 / Piece Get Latest Price
| Fabric Type | Soft Silk |
| Color | Grey |
| Set Content | With blouse piece |
| Occasion | Wedding Wear |
| Blouse Type | Unstitched |
| Traditional Name | Butta |
| Pattern | Handloom |
| Zari Type | Copper Zari |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Design | Butti |
| Wash Care | Dry Clean Only |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
We are delighted to present to you our latest collection of Semi-Soft Silk Sarees – a harmonious blend of timeless elegance and modern comfort.
₹ 3500 / Piece Get Latest Price
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Occasion | Casual Wear |
| Cotton Type | Silk Cotton |
| Make | Hand Made |
₹ 3400 / Piece Get Latest Price
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Brand | V Muthuswamy Silks |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Occasion | Wedding Wear |
| Color | Green |
| Make | Hand Made |
| Blouse Fabric | Silk |
| Wash Care | Dry clean |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 950 / Piece Get Latest Price
| Color | All Colors Available |
| Occasion | Formal Wear |
| Set Content | With blouse piece |
| Saree Length | 6 m (with blouse piece) |
| Traditional Name | Kancheepuram Silk |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1150 / Piece Get Latest Price
| Traditional Name | soft silk |
| Work | powerloom |
| Silk Type | pure silk |
| Brand | v.muthuswamy silks |
| Pattern | Printed |
| Occasion | Party Wear |
| Set Content | With blouse piece |
| Color | all colours available |
| Fabric | silk |
| Saree Length | 6.3m |
Minimum order quantity: 10 Piece
“Never use the word “cheap”. Today everybody can look chic in inexpensive clothes (the rich buy them too). There is good clothing design on every level today. You can be the chicest thing in the world in a Silk Sarees — it’s up to you.”
Sarees are expressing yourself not to impress others. You can express simple enthu in V Muthuswamy Silks-Sirumugai
₹ 1400 / Piece Get Latest Price
| Color | Pink |
| Brand | V Muthuswamy Silks |
| Traditional Name | Ikat |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Occasion | Festive Wear |
| Wash Care | Dry clean |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 950 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Art Silk |
| Work | Gota Work |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Pattern | Floral |
| Occasion | Wedding Wear |
| Blouse Type | With Blouse Piece |
| Silk Type | Kancheepuram Silk |
| Border Type | Contrast Border |
| Set Content | Saree With Blouse |
| Wash Care | Hand Wash |
| Weave Type | Kanjivaram Style |
Minimum order quantity: 10 Piece
We are delighted to present to you our latest collection of Semi-Soft Silk Sarees – a harmonious blend of timeless elegance and modern comfort.
₹ 2500 / Piece Get Latest Price
| Traditional Name | Kancheepuram Silk |
| Style | Designer Saree |
| Occasion | Formal Wear |
| Set Content | With blouse piece |
| Color | Multi Color |
| Saree Length | 6 m (with blouse piece) |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1200 / Piece Get Latest Price
| Brand | V Muthuswamy Silks |
| Cotton Type | Pure Cotton |
| Set Content | With Blouse |
| Occasion | Formal Wear |
| Color | Multi Color |
| Saree Length | 6.3 m |
| Wash Care | Machine wash |
| Blouse Fabric | Cotton |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1350 / Piece Get Latest Price
| Set Content | With blouse piece |
| Occasion | Casual |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Color | Grass Green |
| Brand | V Muthuswamysilks |
| Wash Care | Handwash |
| Country of Origin | Made in India |
| Fabric | Silk |
Sarees Are Expressing Yourself Not To Impress Others.You Can Express Simple Enthu In Sirumugai V Muthuswamy Silks Pure Cotton Sarees.“Never Use The Word “Cheap”. Today Everybody Can Look Chic In Inexpensive Clothes (The Rich Buy Them Too). There Is Good Clothing Design On Every Level Today. You Can Be The Chicest Thing In The World In A Pure Cotton Sarees — It’s Up To You.”
Happy Happy Diwali .Wish You All Advance Happy Diwali .Happy To Share Our Trending Beautiful Fancy Designer Diwal New Arrivals Pure Cotton Sarees Collections At Manufacturing Price To All.
₹ 2200 / Piece Get Latest Price
| Traditional Name | Kancheepuram Silk |
| Pattern | Border |
| Occasion | Casual Wear |
| Color | Crimson & hobpush |
| Set Content | With blouse piece |
| Saree Length | 6.3 Meter with blouse piece |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
M.vimalraj (Proprietor)
V.Muthuswamy Silks
Whatsapp-99521 00000. Mahalakshmi Theatre Road., Sirumugaipudur, Mettupalayam Taluka.
Coimbatore - 641302, Tamil Nadu, India