We Can Proudly Verbalize,Sirumugai V Muthuswamy Silks Have Silk Sarees Starting Ranges From Rs 2,000 To Rs 5,00,000.We Are Keeping All Pattern Silk Sarees With Infininity Numbers Of Colors Collections.V Muthuswamy Silks Is Direct Manufacturer To End User,So That You Can Guess Easily Our Price Ranges.Bridal Silk Sarees Are Carrying Auspicious Memories And Happiest Moments In Our Life.Bridal Silk Sarees Are Not Only Related To Our Body,Related To Our Soul And Ethnic Memories In Our Invisible Mind.
If You Want Wondering To Know Your Lucky Colors Silk Sarees As Per Your Birth Date ,Visit https://www.vmuthuswamysilks.co.in/lucky-silks-sarees-as-per-your-birth-date.html
₹ 7500 / Piece Get Latest Price
| Fabric Type | Pure Tussar |
| Craft | Plain |
| Color | Beige |
| Saree Length | 6 m (with blouse piece) |
| Occasion | Party Wear |
| Traditional Name | Kancheepuram Silk |
| Pattern | Border |
| Set Content | With blouse piece |
| Wash Care | Dry clean |
| Make | Hand Made |
| Certification | Silk Mark |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1650 / Piece Get Latest Price
| Saree Material | Pure Cotton |
| Weave | Handloom Cotton |
| Saree Pattern | Small Motif |
| Saree Length | 6.3 m |
| Blouse | With Blouse |
| Occasion | Summer Wear |
| Work | Weaving |
| Fabric | Cotton |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Border Style | Contrast Border |
| Pallu Style | Motif Pallu |
| Wash Care | Hand Wash |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
Note : There might be mild colour variation in the saree due to colour reproduction in camera and screen.
₹ 1500 / Piece Get Latest Price
| Occasion | Wedding Wear |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Traditional Name | Kancheepuram Silk |
| Blouse Fabric | Silk |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Indian Silk Sarees In Coimbatore Are Carrying Auspicious Memories And Happiest Moments In Our Life.Indian Silk Sarees Are Not Only Related To Our Body,Related To Our Soul And Ethnic Memories In Our Invisible Mind.We Can Proudly Verbalize Sirumugai V Muthuswamy Silks Have Sarees Starting Ranges From Rs 600 To Rs 5,00,000.We Are Keeping All Pattern Silk Sarees With Infininity Numbers Of Colors Collections.V Muthuswamy Silks Is Direct Manufacturer To End User,So That You Can Guess Easily Our Price Ranges
₹ 10500 / Piece Get Latest Price
| Color | Bright Red |
| Set Content | With blouse piece |
| Traditional Name | Kancheepuram Silk |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Occasion | Wedding Wear |
| Brand | V Muthuswamy Silks |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Choose Your Own Design Desires Bright Red Silk Saree In Coimbatore,Custom Your Own Style And Own Way With Help Of Our Dedicated Fashion Designer And Textile Designers..“You Are Worthy Of Your Wildest Dreams.Bridal KanchipuramSilk Sarees In Coimbatore Are Known As The Traditional Silk Sarees. V Muthuswamy Silk Sarees In Coimbatore Are Thirty-Eight Years Old Organization Rendering Own Handloom Units And Playing In Different Verticals Like Manufacturer, Wholesaler,Retailer Showroom, Exporter And Virtual Shop.We Are Proudly Verbalize ,V Muthuswamy Silks Having Numerous Collections Of Cream Kanchi Pattu Sarees With Trendy Designs.
Material: Pure Kanjivaram Traditional Silk
Zari Type: High Quality Silk fine Zari
Blouse: Included
Length: 5.5 metre Saree + 70-80cm Blouse
Wash: Dry Wash
Weight: 650 grams Approx
Height: 46" - 49" inches
The above price which 15000 was mentioned in approximate only ,
the saree rate between 12000 to 15000
₹ 8000 / Piece Get Latest Price
| Traditional Name | Kancheepuram Silk |
| Pattern | Border |
| Occasion | Casual Wear |
| Make | Hand Made |
| Certification | Silk Mark |
| Brand | V Muthuswamy Silks |
| Color | Dark Red |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 8500 / Piece Get Latest Price
| Color | Cinnabar |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Occasion | Wedding Wear |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Traditional Name | Kancheepuram Silk |
| Fabric | Silk |
| Wash Care | Dry clean |
| Blouse Fabric | Silk |
| Make | Hand Made |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Choose Your Own Design Desires Bright Red Silk Saree In Coimbatore,Custom Your Own Style And Own Way With Help Of Our Dedicated Fashion Designer And Textile Designers..“You Are Worthy Of Your Wildest Dreams.Bridal KanchipuramSilk Sarees In Coimbatore Are Known As The Traditional Silk Sarees. V Muthuswamy Silk Sarees In Coimbatore Are Thirty-Eight Years Old Organization Rendering Own Handloom Units And Playing In Different Verticals Like Manufacturer, Wholesaler,Retailer Showroom, Exporter And Virtual Shop.We Are Proudly Verbalize ,V Muthuswamy Silks Having Numerous Collections Of Cream Kanchi Pattu Sarees With Trendy Designs.
Material: Pure Kanjivaram Traditional Silk
Zari Type: High Quality Silk fine Zari
Blouse: Included
Length: 5.5 metre Saree + 70-80cm Blouse
Wash: Dry Wash
Weight: 650 grams Approx
Height: 46" - 49" inches
The above price which 15000 was mentioned in approximate only ,
the saree rate between 12000 to 15000
₹ 11000 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Silk |
| Work | Hand work |
| Set Content | With Blouse |
| Style | Traditional Saree |
| Wash Care | Dry clean |
| Color | Pink |
| Saree Length | 6.3m |
| Country of Origin | Made in India |
Pink Color Bridal Silk Sarees Are Carrying Auspicious Memories And Happiest Moments In Our Life.Silk Sarees Are Not Only Related To Our Body,Related To Our Soul And Ethnic Memories In Our Invisible Mind.We Can Proudly Verbalize,Sirumugai V Muthuswamy Silks Have Silk Sarees Starting Ranges From Rs 600 To Rs 5,00,000.We Are Keeping All Pattern Silk Sarees With Infininity Numbers Of Colors Collections.V Muthuswamy Silks Is Direct Manufacturer To End User,So That You Can Guess Easily Our Price Ranges.
₹ 45000 / Piece Get Latest Price
| Set Content | With Blouse |
| Style | Traditional Saree |
| Wash Care | Dry clean |
| Color | Dark Red |
| Saree Length | 6 m (with blouse piece) |
| Make | Hand Made |
| Blouse Fabric | Silk |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 7000 / Piece Get Latest Price
| Design | Zari |
| Fabric | Silk |
| Style | Designer Saree |
| Traditional Name | Kancheepuram Silk |
| Color | Pink |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Occasion | Wedding Wear |
| Country of Origin | Made in India |
| Wash Care | Machine wash |
| Blouse Stitch Type | Unstitched |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Blouse Fabric | Silk |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 25000 / Piece Get Latest Price
| Set Content | With Blouse |
| Occasion | Wedding Wear |
| Brand | V Muthuswamy Silks |
| Style | Traditional Saree |
| Wash Care | Dry clean |
| Traditional Name | Kancheepuram Silk |
| Color | Sky Blue |
| Saree Length | 6 m (with blouse piece) |
| Make | Hand Made |
| Blouse Fabric | Silk |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Likely to say wedding silk saris are carrying auspicious memories and happiest moments in our life. Wedding silk sarees are not only related to our body,related to our soul and ethnic memories in our invisible mind.we are thirty-eight years old organization name as V Muthuswamy silks in Sirumugai-Coimbatore rendering own Handloom units and playing in different verticals like Manufacturer, wholesaler,retailer showroom, exporter and virtual shop.
₹ 7500 / Piece Get Latest Price
| Color | All Colors Available |
| Brand | V Muthuswamy Silks |
| Traditional Name | Kancheepuram Silk |
| Work | All Work |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Occasion | Festive Wear |
| Set Content | With blouse piece |
| Wash Care | Dry clean |
| Blouse Fabric | Silk |
| Make | Hand Made |
| Certification | Silk Mark |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Sirumugai V Muthuswamy Silks Is A Leading Manufacturer For Resellers In Coimbatore& Wholesale Supplier In Coimbatore Past 37+ Years Of Silk Sarees, Soft Silk Sarees,Pure Cotton Sarees,Wedding Silk Sarees,Bridal Silk Sarees, Fancy Sarees,Designer Silk Sarees, Traditional Silk Sarees ,Kanchipuram Silk Sarees,Ikkat Silk Sarees,Gadwal Silk Sarees,Pattu Pavadai,Designer Blouses&Men's Silk Dhoti&Shirts.These Are Exquisitely Designed By Our Highly Creative Designers On Various Alluring Patterns. We Offer Them At Very Affordable Manufacturing Prices And Assure Timely Delivery Of Our Products, Thereby Ensuring Complete Customer Satisfaction.
M.vimalraj (Proprietor)
V.Muthuswamy Silks
Whatsapp-99521 00000. Mahalakshmi Theatre Road., Sirumugaipudur, Mettupalayam Taluka.
Coimbatore - 641302, Tamil Nadu, India