Colors carry energy, and certain colors can bring out something in you that makes you truly shine. They can enhance confidence, calm restless energy, empower strength, and so much more. know and add to your next purchase to see which color brings out the most powerful traits in your zodiac sign!Happy to share your zodiac sign fortune color sarees in coimbatore.
₹ 9500 / Piece Get Latest Price
| Saree Style | Banarasi |
| Work | Printed |
| Set Content | With blouse piece |
| Occasion | Formal Wear |
| Saree Length | 6.3m |
| Color | Red |
| Blouse Stitch Type | Unstitched |
| Wash Care | Dry clean |
| Make | Hand Made |
| Country of Origin | Made in India |
Strengths: Courageous, Determined, Confident, Enthusiastic, Optimistic, Honest, Passionate
Weaknesses: Impatient, Moody, Short-Tempered, Impulsive, Aggressive
The Blood Red Color Sarees Stirs Aries Soul And Enhances Passion, Energy, And Initiative. Its The Color Of Excitement And Assertion, Which Supports Aries Active Nature And Eagerness For Life. Red Demands Attention -- And Aries Is A Sign That Doesnt Like To Be Ignored. Its Also No Surprise That Aries Ruling Planet, Mars, Is Known As The Red Planet. The More Shades Of Red Aries Surrounds Itself With, The Greater Their Natural Powers Can Be.
₹ 7800 / Piece Get Latest Price
| Color | Orange |
| Traditional Name | Kancheepuram Silk |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Occasion | Party Wear |
| Wash Care | Dry clean |
| Country of Origin | Made in India |
Strengths: Creative, Passionate, Generous, Warm-Hearted, Cheerful, Humorous
Weaknesses: Arrogant, Stubborn, Self-Centered, Lazy, Inflexible
The Colour Orange Saree Is Suits You Well. Wearing It Will Add To The Charisma And Magnetic Aura Of Your Personality. Other Colours That Appeal To You Are Purple, Red And Gold. Pale And Pastel Shades Do Not Go Well With Your Temperament.
₹ 7500 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Soft Silk |
| Work | Zari Work |
| Color | Green |
| Saree Style | Butta |
| Set Content | With blouse piece |
| Occasion | Party Wear |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Traditional Name | Kancheepuram Silk |
| Blouse | With Blouse Piece |
| Border Type | No Border |
| Wash Care | Dry Clean Only |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
Strengths: Gentle, Affectionate, Curious, Adaptable, Ability To Learn Quickly And Exchange Ideas
Weaknesses: Nervous, Inconsistent, Indecisive
Green Is A Favorite Colour Of All Mercurians It Symbolizes As It Symbolizes Growth, Rejuvenation, Creativity. Gemini Being A Versatile Sign Of The Zodiac With Special Talents , Where Creativity, Flair For Languages, Gi For Innovation And New Kinds Of Venture And Always Up To Something Or The Other
₹ 8000 / Piece Get Latest Price
| Color | Violet |
| Occasion | Wedding |
| Set Content | With blouse piece |
| Saree Length | 6.3m |
| Wash Care | Dry clean |
| Pattern | Plain |
| Country of Origin | Made in India |
Strengths: Progressive, original, independent, humanitarian
Weaknesses: Runs from emotional expression, temperamental, uncompromising, aloof
Violets and other psychedelic colours Sareesppeal to them. They love unconventional shades.
₹ 7500 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Soft Silk |
| Work | Zari Work |
| Occasion | Party Wear |
| Color | Peach |
| Set Content | With Blouse |
| Blouse | With Blouse Piece |
| Weave Type | Handloom |
| Style | Traditional Saree |
| Saree Length | 6.3m |
| Border | No Border |
| Wash Care | Dry clean |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
Strengths: Compassionate, Artistic, Intuitive, Gentle, Wise, Musical
Weaknesses: Fearful, Overly Trusting, Sad, Desire To Escape Reality, Can Be A Victim Or A Martyr
License To Wear Peaches & Plum Colors Sarees
₹ 2500 / Piece Get Latest Price
| Work | Embroidery Work, Zari Work |
| Design | Zari |
| Set Content | With blouse piece |
| Occasion | Bridal wear |
| Color | Peach&Mauve |
| Wash Care | Machine wash |
| Country of Origin | Made in India |
Strengths: Loyal, Analytical, Kind, Hardworking, Practical
Weaknesses: Shyness, Worry, Overly Critical Of Self And Others, All Work And No Play
Pastel And Pale Shades Of All Colours Sarees - From Peach Saree And Mauve To Light Blue Saree And Light Pink - Appeal To You. Colours Like Moss Green, Bottle Green And Green Mixed With Black Are Rejuvenating And In Harmony With The Virgo Temperament.
M.vimalraj (Proprietor)
V.Muthuswamy Silks
Whatsapp-99521 00000. Mahalakshmi Theatre Road., Sirumugaipudur, Mettupalayam Taluka.
Coimbatore - 641302, Tamil Nadu, India