Kanchipuram Silk Sarees Are Carrying Auspicious Memories And Happiest Moments In Our Life.Silk Sarees Are Not Only Related To Our Body,Related To Our Soul And Ethnic Memories In Our Invisible Mind.We Are Thirty-Eight Years Old Organization Name As V Muthuswamy Silks In Sirumugai-Coimbatore Rendering Own Hand Loom Units And Playing In Different Verticals Like Manufacturer, Wholesaler,Retailer Show Room, Exporter And Virtual Shop.
If You Want Wondering To Know Your Lucky Colors Silk Sarees As Per Your Birth Date ,Visit https://www.vmuthuswamysilks.co.in/lucky-silks-sarees-as-per-your-birth-date.html
₹ 6200 / Piece Get Latest Price
| Saree Type | Pure Silk |
| Zari Type | Tested Zari |
| Work | Brocade |
| Pattern | Butta |
| Traditional Name | Kancheepuram Silk |
| Occasion | Traditional Wear |
| Brand | V Muthuswamy Silks |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Fabric | Pure Silk |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 2250 / Piece Get Latest Price
| Pattern | Border |
| Occasion | Party Wear |
| Color | Racing Green & Pohutukawa |
| Set Content | With blouse piece |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Traditional Name | Kancheepuram Silk |
| Certification | Silk Mark |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Likely to say wedding silk saris are carrying auspicious memories and happiest moments in our life. Wedding silk sarees are not only related to our body,related to our soul and ethnic memories in our invisible mind.we are thirty-eight years old organization name as V Muthuswamy silks in Sirumugai-Coimbatore rendering own Handloom units and playing in different verticals like Manufacturer, wholesaler,retailer showroom, exporter and virtual shop.call 99521 00000 for further queries.
₹ 11500 / Piece Get Latest Price
| Pattern | Plain |
| Set Content | With blouse piece |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Occasion | Party Wear |
| Traditional Name | Kancheepuram Silk |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1850 / Piece Get Latest Price
| Color | Watermelon & Yale |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Set Content | With blouse piece |
| Traditional Name | Kancheepuram Silk |
| Occasion | Festive Wear |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Colours play an extremely critical role in our life, affecting emotions and moods in a way that few other things can. Each color in the visible light spectrum has its own wavelength and frequency, producing an energy and nutritive effect specific to it.
Choose Your Own Design Desires Watermelon & Yale Color Combinations Silk Sarees In Coimbatore,Custom Your Own Style And Own Way With Help Of Our Dedicated Fashion Designer And Textile Designers..You Are Worthy Of Your Wildest Dreams.Bridal KanchipuramSilk Sarees In Coimbatore Are Known As The Traditional Silk Sarees. V Muthuswamy Silk Sarees In Coimbatore Are Thirty-Eight Years Old Organization Rendering Own Handloom Units And Playing In Different Verticals Like Manufacturer, Wholesaler,Retailer Showroom, Exporter And Virtual Shop.We Are Proudly Verbalize V Muthuswamy Silks Having Having Numerous Collections Of Kanchi Pattu Sarees With Trendy Designs.
₹ 1900 / Piece Get Latest Price
| Saree Type | Kanchipuram |
| Fabric | Art Silk |
| Color | Multi color |
| Work | Powerloom |
| Occasion | Traditional Wear |
| Pattern | Butti, Striped, Checks |
| Set Content | With Blouse |
| Style | Traditional Saree |
| Wash Care | Handwash |
| Blouse Piece | With Blouse Piece |
| Saree Length | 6.3m |
| Blouse Fabric | Art Silk |
| Border Type | Contrast Border |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
Material: Kanjivaram Traditional Semi soft Silk
Blouse: Included
Length: 5.5 metre Saree + 70-80cm Blouse
Wash: Hand wash
Weight: 650 grams Approx
Height: 46" - 49" inches
₹ 5350 / Piece Get Latest Price
| Zari Type | Tested Zari |
| Saree Type | Kanchipuram |
| Pattern | Butti |
| Set Content | With blouse piece |
| Weaving Type | Handloom |
| Fabric | Soft Silk |
| Work | Zari Work |
| Traditional Name | Kancheepuram Silk |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Occasion | Traditional Wear, Wedding Wear, Festive Wear |
| Blouse Piece | With Blouse Piece |
| Border Type | Contrast Border |
| Blouse Fabric | Silk |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
Traditional Silk Sarees Are Carrying Auspicious Memories And Happiest Moments In Our Life.Traditional Silk Sarees Are Not Only Related To Our Body,Related To Our Soul And Ethnic Memories In Our Invisible Mind.We Can Proudly Verbalize,Sirumugai V Muthuswamy Silks Have Silk Sarees Starting Ranges From Rs 600 To Rs 100000.We Are Keeping All Pattern Silk Sarees With Infininity Numbers Of Colors Collections.V Muthuswamy Silks Is Direct Manufacturer To End User,So That You Can Guess Easily Our Price Ranges.
₹ 1500 / Piece Get Latest Price
| Brand | Sirumugai Silk Sarees |
| Color | Very Dark Violet |
| Occasion | Wedding |
| Blouse Fabric | Silk |
| Wash Care | Dry clean |
| Embellishment | Real Zari Gold |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 2580 / Piece Get Latest Price
| Occasion | Wedding Wear |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Saree Length | 6 m (with blouse piece) |
| Fabric | Pure Silk |
| Color | Dark Green & Pink |
| Wash Care | Dry clean |
| Blouse Fabric | Silk |
| Embellishment | Half fine Zari Gold |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 9600 / Piece Get Latest Price
| Traditional Name | Kancheepuram Silk |
| Set Content | With blouse piece |
| Color | Sea Blue |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Occasion | Festive Wear |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 9000 / Piece Get Latest Price
| Pattern | All |
| Occasion | Wedding Wear |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Saree Length | 6.3m |
| Wash Care | Dry clean |
| Embellishment | All |
| Make | Hand Made |
| Brand | V Muthuswamy Silks |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Sirumugai V Muthuswamy Silks Is A Leading Kanchipuram Silk Sarese Manufacturer& Wholesale Supplier In Coimbatore Past 37+ Years Of Silk Sarees, Cotton Sarees,Wedding Silk Sarees,Bridal Silk Sarees, Fancy Sarees, Indian Silk Sarees, Designer Silk Sarees, Traditional Silk Sarees ,Kanchipuram Silk Sarees,Ikkat Silk Sarees,Gadwal Silk Sarees,Coimbatore Silk Sarees,Pure Cotton Sarees,Cotton Silk Sarees,Traditional Kanjiwaram Silk Sarees,Big Border Silk Sarees,Pure Silver Zari Silk Sarees,Trendy Silk Sarees,Half&Half Silk Sarees,Jute Silk Sarees,Dupion Silk Sarees ,Low,High&Budget Silk Sarees,Trendy Silk Sarees,Art Silk Sarees,Pattu Pavadai,Designer Blouses&Men's Silk Dhoti&Shirts.These Are Exquisitely Designed By Our Highly Creative Designers On Various Alluring Patterns. We Offer Them At Very Affordable Prices And Assure Timely Delivery Of Our Products, Thereby Ensuring Complete Customer Satisfaction.
₹ 13000 / Piece Get Latest Price
| Pattern | Border |
| Traditional Name | Kancheepuram Silk |
| Occasion | Party Wear |
| Color | Navy Blue |
| Set Content | With blouse piece |
| Saree Length | 6 m (with blouse piece) |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 18000 / Piece Get Latest Price
| Occasion | Bridal Wear |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Traditional Name | Kancheepuram Silk |
| Saree Length | 6 m (with blouse piece) |
| Style | Traditional Saree |
| Fabric | Pure Silk |
| Color | Mandy & Chelsea Cucumber |
| Wash Care | Dry clean |
| Blouse Fabric | Silk |
| Certification | Silk Mark |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 18000 / Piece Get Latest Price
| Occasion | Wedding Wear |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Saree Length | 6 m (with blouse piece) |
| Fabric | Pure Silk |
| Color | Gossamer & Hillary |
| Wash Care | Dry clean |
| Blouse Fabric | Silk |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 15000 / Piece Get Latest Price
| Color | All Colors Available |
| Traditional Name | Kancheepuram Silk |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Occasion | Wedding Wear |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Brand | V Muthuswamy Silks |
| Wash Care | Dry clean |
| Blouse Fabric | Silk |
| Make | Hand Made |
| Do You Fulfill Sample Orders | No |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Get Latest Price
| Occasion | Wedding Wear |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Saree Length | 6.3m |
| Fabric | Pure Silk |
| Wash Care | Dry clean |
| Blouse Fabric | Silk |
Kanjivaram Sarees Are Carrying Auspicious Memories And Happiest Moments In Our Life.Kanijivaram Sarees Are Not Only Related To Our Body,Related To Our Soul And Ethnic Memories In Our Invisible Mind.We Can Proudly Verbalize,Sirumugai V Muthuswamy Silks Have Silk Sarees Starting Ranges From Rs 600 To Rs 5,00,000.We Are Keeping All Pattern Silk Sarees With Infininity Numbers Of Colors Collections.V Muthuswamy Silks Is Direct Manufacturer To End User,So That You Can Guess Easily Our Price Ranges.
₹ 8500 / Piece Get Latest Price
| Traditional Name | Kancheepuram Silk |
| Color | Dark green with ghost |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Occasion | Party Wear |
| Brand | V Muthuswamy Silks |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Trendy kanchipuram silk sarees 15000 to 20000rs..Choose your own design desires Saree,custom your own style and own way with help of our dedicated fashion designer and textile designers..You are worthy of your wildest dreams. Call for further info
₹ 16650 / Piece Get Latest Price
| Saree Fabric | Pure Silk |
| Silk Type | Kanchipuram |
| Work | Weaving |
| Zari Type | Tested Zari |
| Pattern | Embose border |
| Saree Style | Kanjivaram |
| Set Content | With blouse piece |
| Occasion | Reception Wear, Wedding Wear, Bridal Wear |
| Saree Length | 5.5 m |
| Color | Green |
| Blouse Piece | Unstitched |
| Blouse Stitch Type | Unstitched |
| Wash Care | Dry Clean Only |
| Fabric | Silk |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 14850 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Kanjivaram Silk |
| Work | Zari Work |
| Color | Lotus |
| Saree Style | Kanjivaram |
| Occasion | Bridal Wear, Reception Wear, Wedding Wear |
| Set Content | With Blouse |
| Style | Traditional Saree |
| Wash Care | Dry clean |
| Pattern | Butti |
| Blouse Piece | Unstitched |
| Saree Length | 6.3m |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
Lotus Color Wedding Silk Sarees Are Carrying Auspicious Memories And Happiest Moments In Our Life.Peachy Bridal Silk Sarees Are Not Only Related To Our Body,Related To Our Soul And Ethnic Memories In Our Invisible Mind.We Can Proudly Verbalize,Sirumugai V Muthuswamy Silks Have Silk Sarees Starting Ranges From Rs 600 To Rs 5,00,000.We Are Keeping All Pattern Silk Sarees With Infininity Numbers Of Colors Collections.V Muthuswamy Silks Is Direct Manufacturer To End User,So That You Can Guess Easily Our Price Ranges.
₹ 8000 / Piece Get Latest Price
| Pattern | Plain |
| Occasion | Wedding Wear |
| Set Content | Without Blouse Piece |
| Saree Length | 6 m (with blouse piece) |
| Traditional Name | Kancheepuram Silk |
| Wash Care | Dry clean |
| Color | Tahiti Gold |
| Fabric | Pure Silk |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 11000 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Pure Silk |
| Occasion | Bridal Wear |
| Set Content | Without Blouse Piece |
| Traditional Name | Kancheepuram Silk |
| Saree Length | 6 m (with blouse piece) |
| Color | Seance |
| Wash Care | Dry clean |
| Certification | Silk Mark |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
M.vimalraj (Proprietor)
V.Muthuswamy Silks
Whatsapp-99521 00000. Mahalakshmi Theatre Road., Sirumugaipudur, Mettupalayam Taluka.
Coimbatore - 641302, Tamil Nadu, India