Gift Sarees Are Carrying Auspicious Memories And Happiest Moments In Our Life.Gift Sarees Are Not Only Related To Our Body,Related To Our Soul And Ethnic Memories In Our Invisible Mind.We Can Proudly Verbalize,Sirumugai V Muthuswamy Silks Have Gift Sarees Pack Starting Ranges From Rs 600 To Rs 50,000.We Are Keeping All Pattern Silk Sarees With Infininity Numbers Of Colors Collections.V Muthuswamy Silks Is Direct Manufacturer To End User,So That You Can Guess Easily Our Price Ranges.
₹ 5000 / Piece Get Latest Price
| Saree Type | Soft Silk |
| Fabric | Silk |
| Weave Type | Handloom |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Occasion | Casual |
| Work | Weaving |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 2250 / Piece Get Latest Price
| Pattern | Border |
| Occasion | Party Wear |
| Set Content | With blouse piece |
| Saree Length | 6.3m |
| Wash Care | Dry clean |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Below (1350 to 2250) . Do you mind trying out a peach with parrot green border? It might not be so exciting when you spot them on a shop, but in reality it is a killer duo that you cant escape but lusting over on the first sight!
Choose Your Own Design Desires Sarees Peach & Parrot Green Color Combinations In Coimbatore,Custom Your Own Style And Own Way With Help Of Our Dedicated Fashion Designer And Textile Designers.You Are Worthy Of Your Wildest Dreams.Bridal KanchipuramSilk Sarees In Coimbatore Are Known As The Traditional Silk Sarees. V Muthuswamy Silk Sarees In Coimbatore Are Thirty-Eight Years Old Organization Rendering Own Handloom Units And Playing In Different Verticals Like Manufacturer, Wholesaler,Retailer Showroom, Exporter And Virtual Shop.We Are Proudly Verbalize ,V Muthuswamy Silks Having Numerous Collections Of Peach & Parrot Green Color With Trendy Designs.
₹ 2850 / Piece Get Latest Price
| Style | Traditional Saree |
| Wash Care | Machine wash |
| Occasion | Party Wear |
| Color | All Colors Available |
| Saree Length | 6.3m |
| Set Content | With Blouse |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 5000 / Piece Get Latest Price
| Material | Silk |
| Usage/Application | Silk Sarees & Silk Dhoties |
| Color | Multi Colors Avail |
| Box Pattern | Gift Box |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1150 / Piece Get Latest Price
| Saree Length | 6.3m |
| Set Content | With Blouse |
| Style | Traditional Saree |
| Color | All Colors Available |
| Occasion | Party Wear |
| Country of Origin | Made in India |
M.vimalraj (Proprietor)
V.Muthuswamy Silks
Whatsapp-99521 00000. Mahalakshmi Theatre Road., Sirumugaipudur, Mettupalayam Taluka.
Coimbatore - 641302, Tamil Nadu, India