Beautiful Kerala Sarees To Bring A Touch Of Elegance To Your Day.Latest Onam Collections.
If You Want Wondering To Know Your Lucky Colors Silk Sarees As Per Your Birth Date ,Visit https://www.vmuthuswamysilks.co.in/lucky-silks-sarees-as-per-your-birth-date.html
Kerala Bridal Silk Sarees Are Carrying Auspicious Memories And Happiest Moments In Our Life.Kerala Silk Sarees Are Not Only Related To Our Body, Related To Our Soul And Ethnic Memories In Our Invisible Mind.We Are Thirty-Eight Years Old Organization Name As V Muthuswamy Silks In Sirumugai-Coimbatore Rendering Own Handlooms.
₹ 800 / Piece Get Latest Price
| Fabric Purity | Semi Tussar |
| Work Type | thread putta |
| Set Content | With blouse piece |
| Work | powerloom |
| Saree Style | Bird Butti |
| Occasion | Casual Wear |
| Border Type | Contrast Border |
| Traditional Name | semi tussar |
| Brand | V Muthuswamy Silks |
| Blouse Piece | Contrast Blouse |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Wash Care | Handwash |
| Blouse Fabric | Brocade |
| Care Instructions | Hand Wash |
| Make | Machine Made |
| Pattern | All Pattern |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
Tussar Semi Silk Saree
Contrast and Design Blouse
Casual Wear
Smooth Fabric
Hand Wash
₹ 2250 / Piece Get Latest Price
| Brand | V Muthuswamy Silks |
| Occasion | Festive Wear |
| Set Content | With blouse piece |
| Color | All Colors Available |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Blouse Stitch Type | Unstitched |
| Certification | Silk Mark |
| Do You Fulfill Sample Orders | No |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Sirumugai V Muthuswamy Silks Is A Leading Manufacturer& Wholesale Supplier In Coimbatore Past 37+ Years Of Silk Sarees, Cotton Sarees,Wedding Silk Sarees,Bridal Silk Sarees, Fancy Sarees, Indian Silk Sarees, Designer Silk Sarees, Traditional Silk Sarees ,Kanchipuram Silk Sarees,Ikkat Silk Sarees,Gadwal Silk Sarees,Coimbatore Silk Sarees,Pure Cotton Sarees,Cotton Silk Sarees,Traditional Kanjiwaram Silk Sarees,Big Border Silk Sarees,Pure Silver Zari Silk Sarees,Trendy Silk Sarees,Half&Half Silk Sarees,Jute Silk Sarees,Dupion Silk Sarees ,Low,High&Budget Silk Sarees,Trendy Silk Sarees,Art Silk Sarees,Pattu Pavadai,Designer Blouses&Men's Silk Dhoti&Shirts.These Are Exquisitely Designed By Our Highly Creative Designers On Various Alluring Patterns. We Offer Them At Very Affordable Prices And Assure Timely Delivery Of Our Products, Thereby Ensuring Complete Customer Satisfaction.
Glimpse in a number of V Muthuswamy Silks-Coimbatore infinity sales service
Vidya balan says "I buy silk only with the Silk Mark Label" .We are one of the govt of India-central silk board certified silk saree manufacturer among few old heritage ethical organizations.
₹ 11000 / Piece Get Latest Price
| Color | Golden Yellow |
| Traditional Name | Kancheepuram Silk |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Occasion | Wedding Wear |
| Set Content | With blouse piece |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Gold Silk Sarees Are Carrying Auspicious Memories And Happiest Moments In Our Life.Exclusive Gold Silk Sarees Are Not Only Related To Our Body,Related To Our Soul And Ethnic Memories In Our Invisible Mind.We Can Proudly Verbalize Sirumugai V Muthuswamy Silks Have Sarees Starting Ranges From Rs 600 To Rs 5,00,000.We Are Keeping All Pattern Silk Sarees With Infininity Numbers Of Colors Collections.V Muthuswamy Silks Is Direct Manufacturer To End User,So That You Can Guess Easily Our Price Ranges
₹ 9000 / Piece Get Latest Price
| Color | All Colors Available |
| Traditional Name | Kancheepuram Silk |
| Work | All Work |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Occasion | Wedding Wear |
| Pattern | All Pattern |
| Brand | V Muthuswamy Silks |
| Blouse Stitch Type | Unstitched |
| Border Type | Zari |
| Certification | Silk Mark |
| Material | Silk |
| Do You Fulfill Sample Orders | No |
| Set Content | With blouse piece |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Silk Sarees In Kochi Are Carrying Auspicious Memories And Happiest Moments In Our Life.Silk Sarees Are Not Only Related To Our Body,Related To Our Soul And Ethnic Memories In Our Invisible Mind.We Can Proudly Verbalize,Sirumugai V Muthuswamy Silks Have Silk Sarees Starting Ranges From Rs 600 To Rs 5,00,000.We Are Keeping All Pattern Silk Sarees With Infininity Numbers Of Colors Collections.V Muthuswamy Silks Is Direct Manufacturer To End User,So That You Can Guess Easily Our Price Ranges.
₹ 12500 / Piece Get Latest Price
| Color | ALL COLORS AVAILABLE |
| Brand | V Muthuswamy Silks |
| Style | Traditional Saree |
| Wash Care | Dry clean |
| Saree Length | 6.3m with blouse piece |
| Pattern | Border Designed |
| Set Content | With Blouse |
| Make | Hand Made |
| Blouse Fabric | Silk |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 8500 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Silk |
| Pattern | All Pattern |
| Set Content | With blouse piece |
| Saree Length | 6.3 Meter with blouse piece |
| Occasion | Party wear |
| Brand | V Muyhuswamy Silks |
| Wash Care | Dry clean |
| Acceptable Payment Mode | Google Pay, Online, Cash On Delivery, Cheque/Cash |
| Return Applicable | 1-3 Days |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Beautiful Kerala Sarees To Bring A Touch Of Elegance To Your Day.Latest Onam Collections.
Kerala Bridal Silk Sarees Are Carrying Auspicious Memories And Happiest Moments In Our Life.Kerala Silk Sarees Are Not Only Related To Our Body, Related To Our Soul And Ethnic Memories In Our Invisible Mind.We Are Thirty-Eight Years Old Organization Name As V Muthuswamy Silks In Sirumugai-Coimbatore Rendering Own Handlooms.
₹ 8500 / Piece Get Latest Price
| Color | White&Black |
| Traditional Name | Kancheepuram Silk |
| Set Content | With blouse piece |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Occasion | Party Wear |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Choose Your Own Design Desires Cream White Silk Saree In Coimbatore,Custom Your Own Style And Own Way With Help Of Our Dedicated Fashion Designer And Textile Designers..“You Are Worthy Of Your Wildest Dreams.White Silk Sarees In Coimbatore Are Known As The Traditional Silk Sarees. V Muthuswamy Silk Sarees In Coimbatore Are Thirty-Eight Years Old Organization Rendering Own Handloom Units And Playing In Different Verticals Like Manufacturer, Wholesaler,Retailer Showroom, Exporter And Virtual Shop.We Are Proudly Verbalize ,V Muthuswamy Silks Having Numerous Collections Of Cream Kanchi Pattu Sarees With Trendy Designs.
₹ 10000 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Silk |
| Pattern | Border |
| Set Content | With blouse piece |
| Saree Length | 6.3 m with blouse piece |
| Occasion | Bridal wear |
| Brand | V Muthuswamy Silks |
| Wash Care | Dry clean |
| Acceptable Payment Mode | Online, Cash On Delivery, Cheque/Cash |
| Return Applicable | 1-3 Days |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 11000 / Piece Get Latest Price
| Color | Yellow & Green |
| Brand | V Muthuswamy Silks |
| Occasion | Wedding |
| Set Content | With blouse piece |
| Saree Length | 6.3m |
| Blouse Stitch Type | Unstitched |
| Wash Care | Dry clean |
| Blouse Fabric | Silk |
| Make | Hand Made |
| Do You Fulfill Sample Orders | No |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Choose Your Own Design Desires Sarees In Coimbatore,Custom Your Own Style And Own Way With Help Of Our Dedicated Fashion Designer And Textile Designers. You Are Worthy Of Your Wildest Dreams.Design Sarees In Coimbatore Are Known As The Trendy Bollywood Silk Sarees. V Muthuswamy Silk Sarees In Coimbatore Are Thirty-Eight Years Old Organization Rendering Own Handloom Units And Playing In Different Verticals Like Manufacturer, Wholesaler,Retailer Showroom, Exporter And Virtual Shop.We Are Proudly Verbalize ,V Muthuswamy Silks Having Numerous Collections With Trendy Designs.
₹ 9800 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Silk |
| Pattern | Border |
| Set Content | With blouse piece |
| Saree Length | 6.3 m with blouse piece |
| Occasion | Party wear |
| Brand | V Muthuswamy Silks |
| Wash Care | Dry clean |
| Acceptable Payment Mode | Cheque/Cash, Online, Cash On Delivery |
| Return Applicable | 1-3 Days |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Sirumugai V Muthuswamy Silks Is A Leading Manufacturer& Wholesale Supplier In Coimbatore Past 37+ Years Of Silk Sarees, Cotton Sarees,Wedding Silk Sarees,Bridal Silk Sarees, Fancy Sarees, Indian Silk Sarees, Designer Silk Sarees, Traditional Silk Sarees ,Kanchipuram Silk Sarees,Ikkat Silk Sarees,Gadwal Silk Sarees,Coimbatore Silk Sarees,Pure Cotton Sarees,Cotton Silk Sarees,Traditional Kanjiwaram Silk Sarees,Big Border Silk Sarees,Pure Silver Zari Silk Sarees,Trendy Silk Sarees,Half&Half Silk Sarees,Jute Silk Sarees,Dupion Silk Sarees ,Low,High&Budget Silk Sarees,Trendy Silk Sarees,Art Silk Sarees,Pattu Pavadai,Designer Blouses&Men's Silk Dhoti&Shirts.These Are Exquisitely Designed By Our Highly Creative Designers On Various Alluring Patterns. We Offer Them At Very Affordable Prices And Assure Timely Delivery Of Our Products, Thereby Ensuring Complete Customer Satisfaction.
Glimpse in a number of V Muthuswamy Silks-Coimbatore infinity sales service
Vidya balan says "I buy silk only with the Silk Mark Label" .We are one of the govt of India-central silk board certified silk saree manufacturer among few old heritage ethical organizations.
₹ 1650 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Silk |
| Occasion | Party wear |
| Set Content | With blouse piece |
| Saree Length | 6.3m |
| Brand | V Muthuswamy Silks |
| Wash Care | Dry clean |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Fancy Saree Is Carrying Auspicious Memories And Happiest Moments In Our Life.Fancy Silk Sarees Are Not Only Related To Our Body,Related To Our Soul And Ethnic Memories In Our Invisible Mind.We Can Proudly Verbalize Sirumugai V Muthuswamy Silks Have Sarees Starting Ranges From Rs 600 To Rs 5,00,000.We Are Keeping All Pattern Silk Sarees With Infininity Numbers Of Colors Collections.V Muthuswamy Silks Is Direct Manufacturer To End User,So That You Can Guess Easily Our Price Ranges
₹ 9500 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Silk |
| Pattern | Border |
| Set Content | With blouse piece |
| Saree Length | 6.3 m with blouse piece |
| Occasion | Bridal wear |
| Color | Dark Blue Purple |
| Brand | V Muthuswamy Silks |
| Wash Care | Dry clean |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Sirumugai V Muthuswamy Silks Is A Leading Manufacturer,Wholesaler&Online Merchant In Coimbatore Past 37+ Years Of Silk Sarees, Cotton Sarees,Wedding Silk Sarees,Bridal Silk Sarees, Fancy Sarees, Indian Silk Sarees, Designer Silk Sarees, Traditional Silk Sarees ,Kanchipuram Silk Sarees,Ikkat Silk Sarees,Gadwal Silk Sarees,Coimbatore Silk Sarees,Pure Cotton Sarees,Cotton Silk Sarees,Traditional Kanjiwaram Silk Sarees,Big Border Silk Sarees,Pure Silver Zari Silk Sarees,Trendy Silk Sarees,Half&Half Silk Sarees,Jute Silk Sarees,Dupion Silk Sarees ,Low,High&Budget Silk Sarees,Trendy Silk Sarees,Art Silk Sarees,Pattu Pavadai,Designer Blouses&Men''s Silk Dhoti&Shirts.These Are Exquisitely Designed By Our Highly Creative Designers On Various Alluring Patterns. We Offer Them At Very Affordable Prices And Assure Timely Delivery Of Our Products, Thereby Ensuring Complete Customer Satisfaction.
M.vimalraj (Proprietor)
V.Muthuswamy Silks
Whatsapp-99521 00000. Mahalakshmi Theatre Road., Sirumugaipudur, Mettupalayam Taluka.
Coimbatore - 641302, Tamil Nadu, India